Thursday, 13 June 2024
fa en ar

Bloomberg: International Ukraine conference to be held in Turkey

Bloomberg: International Ukraine conference to be held in Turkey

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک منبع دیپلماتیک به وبگاه تحلیلی «بلومبرگ» گفته است که برنامه‌ریزی‌هایی برای برگزاری یک نشست بین‌المللی در خصوص اوکراین در ترکیه در حال انجام است اما هنوز جزئیاتی درباره شرکت‌کنندگان و زمان برگزاری این نشست موجود نیست.

منابع آگاه می گویند که ترکیه در حال آماده‌شدن برای برگزاری یک نشست بین‌المللی در ماه اکتبر (ماه جاری میلادی) است که در آن شرکت‌کنندگان در خصوص راههای حل و فصل درگیری‌ اوکراین و اجرای «فرمول صلح» «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

یک منبع آگاه در این خصوص گفت: «بله، چنین نشستی در حال برنامه‌ریزی است اما هنوز هیچ جزئیاتی درباره تاریخ و شرکت‌کنندگان آن وجود ندارد. این تنها چیزی است که در حال حاضر می‌توانم بگویم».

در پایان ماه ژوئن، مذاکرات در خصوص اوکراین در کپنهاگ برگزار شد که کشورهای گروه هفت (G7)، برخی از کشورهای بریکس و خود اوکراین نیز در آن مشارکت داشتند و راههای اجرای فرمول صلح زلنسکی مورد بحث قرار گفت.

مسکو، فرمول صلح رئیس‌جمهور اوکراین را دور از واقعیت می‌داند. پس از نشست کپنهاگ، عربستان سعودی نشستی را در قالبی مشابه در جده برگزار کرد.

پیش‌تر، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که فرمول صلح زلنسکی، کاملاً غیرقابل درک است و همه نیز به این امر واقف هستند اما غرب همچنان اصرار دارد که هیچ اساس و پایه دیگری برای صلح وجود ندارد.

مسکو همواره تصریح کرده است که آماده مذاکرات است اما کی‌یف، در قانون خود، برای مذاکره با روسیه ممنوعیت قائل شده است. غرب به طور مداوم از روسیه می‌خواهد با اوکراین وارد مذاکره شود و در حالیکه مسکو از خود آمادگی نشان داده است، غرب امتناع مداوم کی‌یف برای مذاکره با مسکو را نادیده می‌گیرد.

کشورهای غربی از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، با سیاست تشدید فشار تحریم‌ها علیه روسیه و همچنین ارسال انواع سلاح‌های سبک و سنگین به اوکراین، نه تنها کمکی به حل این مشکل نکرده اند بلکه بیش از پیش به آتش ناآرامی‌ها در اوکراین دامن زده‌اند.

Labels